PRZESTARZAŁA NORMA
OBECNIE BRANŻA OPTYCZNA WCIĄŻ WYKORZYSTUJE PRZESTARZAŁĄ NORMĘ OPARTĄ NA OGRANICZONEJ WIEDZY NA TEMAT TEGO, JAK MOŻNA WPROWADZAĆ DANE BIOMETRYCZNE OKA DO PROCESU WYLICZANIA PARAMETRÓW SOCZEWEK
Obecnie oferuje się często użytkownikom okularów dwa sposoby badania wzroku: tradycyjne, często wykonywane przy użyciu foroptera lub oprawy próbnej, lub bardziej zaawansowane biometryczne badanie wzroku wykonywane za pomocą skanera DNEye. Wynikiem tradycyjnego badania są zazwyczaj tylko cztery wartości na recepcie.
Kiedy soczewki są produkowane na podstawie tylko tych czterech wartości z recepty, do określenia biometrii danego oka wykorzystuje się standardowe wartości z uproszczonego modelu oka. Te uśrednione dane odpowiadają tylko 2% oczu. W wyniku czego soczewki są mniej precyzyjnie dopasowane do potrzeb oczu użytkownika.
NOWA ERA
BIOMETRYCZNA PRECYZJA ZAPEWNIA LEPSZĄ OSTROŚĆ WIDZENIA
Przy zaawansowanym biometrycznym badaniu wzroku pomiary wykonane skanerem DNEye są wykorzystywane do określenia ponad 7000 punktów pomiarowych i ponad 80 parametrów oka. W połączeniu ze standardowymi wartościami z recept te dane biometryczne można następnie wykorzystać w procesie produkcji okularów, aby określić, w jaki sposób można stworzyć soczewkę, aby bardziej precyzyjnie pasowała do oczu użytkownika.
Zastosowanie tego rodzaju biometrycznej precyzji w produkcji soczewek pozwala zapewnić nawet o 40% większą ostrość widzenia z bliska i na średnim dystansie oraz o 8,5 stopnia szersze pole ostrego widzenia z bliska.
POSIADAJĄC DANE ZE SKANERA DNEYE ORAZ STANDARDOWE WARTOŚCI Z RECEPTY WRAZ Z FIRMĄ RODENSTOCK TWORZYMY SOCZEWKI W SPOSÓB ZAPEWNIAJĄCY DOKŁADNE DOPASOWANIE DO DANEGO OKA.
NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY BIOMETRYCZNE OKA
ANATOMIA OKA ORAZ SKŁAD ELEMENTÓW OPTYCZNYCH OKA
Aby zidentyfikować najważniejsze parametry biometryczne, na temat których warto byłoby uzyskać informacje, należy przyjrzeć się anatomii oka i strukturze układu wzrokowego.
Światło, przechodząc przez oko, jest załamywane w dołku środkowym, aby mógł powstać ostry obraz na siatkówce. Każdy z elementów, przez które przechodzi światło, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu obrazu. Ponieważ elementy te mają różnorodne współczynniki załamania światła, trzeba precyzyjnie określić każdy z nich.
PIERWSZY KLUCZOWY PARAMETR BIOMETRYCZNY
OBECNIE WIĘKSZOŚĆ PRODUCENTÓW SOCZEWEK TRAKTUJE DŁUGOŚĆ OKA JAK PARAMETR STATYCZNY
Spośród różnych parametrów, które wpływają na sposób załamywania światła w oku, długość gałki ocznej jest jednym z tych, które mogą najbardziej negatywnie oddziaływać na ostrość widzenia, jeśli zostaną źle obliczone podczas procesu wyliczania parametrów soczewki. Mimo tego obecnie większość producentów soczewek zakłada, że każde oko ma taką samą długość. W wielu uproszczonych modelach oka wciąż przyjmuje się, że długość gałki ocznej jest standardową wartością i wynosi około 24 mm.
Rzeczywistą długość danej gałki ocznej można określić za pomocą skanera DNEye. Długość gałki ocznej jest różna u poszczególnych osób i odbiega od standardowej zakładanej wartości 24 mm.
W RZECZYWISTOŚCI DŁUGOŚĆ GAŁKI OCZNEJ MOŻE RÓŻNIĆ SIĘ NAWET O 10 MM.
Dokładne skany oczy wykonane skanerem DNEye pokazują, że długość gałki ocznej może się różnić nawet o 10 mm w zależności od osoby. Oznacza to, że oczy poszczególnych osób inaczej załamują światło.
Analizując ogromne ilość danych pozyskanych przy użyciu skanera DNEye, firma Rodenstock zidentyfikowała zależność pomiędzy długością oka a sferą (SPH), czyli jedną z wartości na recepcie, która jest zawsze dostępna dla producentów soczewek.
Z badań wynika, że im krótsze oko, tym większa jego moc
MOC ROGÓWKI WYNOSI OKOŁO 43 DIOPTRIE - CZYLI PRAWIE 70% CAŁKOWITEJ MOCY REFRAKCYJNEJ OKA.
ROGÓWKA - JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW REFRAKCYJNYCH OKA
Podstawową funkcją rogówki jest załamywanie światła i skupienie go na siatkówce. Przeciętnie potrzeba około 63 dioptrii mocy refrakcyjnej, aby skupić wpadające do oka promienie światła na siatkówce.
Moc rogówki wynosi około 43 dioptrie, czyli prawie 70% całkowitej mocy refrakcyjnej oka. To właśnie dlatego rogówka jest ważnym elementem wzroku, który należy uwzględnić podczas procesu wyliczania parametrów soczewki, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować soczewkę do oczu użytkownika.
DRUGI KLUCZOWY PARAMETR BIOMETRYCZNY
NAJWAŻNIEJSZĄ WARTOŚCIĄ, KTÓRĄ NALEŻY OKREŚLIĆ DLA DANEJ ROGÓWKI, JEST ASTYGMATYZM
Astygmatyzm może występować w każdym południku rogówki, zarówno w ustawieniu poziomym i pionowym, jak i skośnym.
Astygmatyzm oznacza, że soczewka lub rogówka ma nieregularny kształt. Te nieregularności znacząco wpływają na sposób załamywania światła w oku. Ważne jest także określenie astygmatyzmu rogówki, ponieważ producent może wtedy zoptymalizować soczewkę tak, aby uwzględniała tę wadę wzroku i zapewniała wyraźniejsze widzenie.
Przy standardowych soczewkach, producent zakłada, że oko ma zerową moc astygmatyczną rogówki. Ponieważ moc astygmatyczna różni się w zależności od oka, oznacza to, że soczewki nie korygują nieregularności rogówki.
Dokładne pomiary skanerem DNEye pokazują zróżnicowanie mocy astygmatycznej rogówki w zależności od osoby.
TRZECI KLUCZOWY PARAMETR BIOMETRYCZNY
MOC SFERYCZNA ROGÓWKI DECYDUJE O STOPNIU ZAŁAMYWANIA PROMIENI ŚWIETLNYCH
Moc sferyczna rogówki stanowi istotną część mocy sferycznej całego oka. Kształt rogówki ma znaczący wpływ na sposób załamywania światła. Im większa krzywizna rogówki, tym większa moc łamiąca rogówki.
CZY WIESZ, ŻE... ISTNIEJE WYRAŹNA KORELACJA MIĘDZY MOCĄ SFERYCZNĄ ROGÓWKI A ROZSTAWEM ŹRENIC
W większości przypadków im mniejszy jest rozstaw źrenic, tym większa jest moc sferyczna rogówki jego oczu. Dzięki skanerowi DNEye możemy określić moc sferyczną rogówki i zobaczyć jak bardzo różni się ona w zależności od oka.
CZWARTY KLUCZOWY PARAMETR BIOMETRYCZNY
WIELKOŚĆ ŹRENICY
Źrenica w różnych warunkach kontroluje ilość światła docierającego do siatkówki. Znajomość rozmiaru źrenicy w różnych warunkach oświetleniowych i przy różnych odległościach od obiektu jest ważna podczas produkcji soczewek.
W ciągu dnia źrenice nieustannie zwężają się i rozszerzają, dostosowując się do różnych warunków oświetleniowych i odległości od obiektów. Średnica źrenicy może się zmieniać od mniej niż 2 mm w jasnym świetle do 8 mm w ciemności. Ponadto kiedy patrzymy na obiekt znajdujący się blisko, źrenica się zwęża, aby wspomóc proces tworzenia ostrego obrazu.
Ta ciągła adaptacja wielkości źrenicy wpływa na obraz, który powstaje na siatkówce. Dlatego też ważne jest uwzględnienie tego parametru przez producenta soczewek w procesie wyliczania parametrów soczewki.
PIĄTY KLUCZOWY PARAMETR BIOMETRYCZNY
SOCZEWKA OKA: JEDNA TRZECIA MOCY REFRAKCYJNEJ OKA
Soczewka to piąty element refrakcyjny oka. Załamuje ona promienie światła na siatkówce i pozwala naszym oczom skupić się na obiektach znajdujących się w bliskiej i dalekiej odległości.
Dlatego też kształt i położenie soczewki oka są ważne dla wyliczenia parametrów soczewki okularowej.
Kiedy skupiamy wzrok na obiekcie znajdującym się w bliskiej odległości, mięśnie wokół soczewki kurczą się, przez co soczewka staje się grubsza i bardziej okrągła oraz zmienia swoją moc refrakcyjną.
Kiedy skupiamy wzrok na obiekcie znajdującym się w dalekiej odległości, soczewka spłaszcza się, zmieniając swoją moc optyczną. Aby zapewnić optymalną ostrość widzenia, należy to uwzględnić w procesie wyliczania parametrów soczewki.
DNEYE: NIEZRÓWNANA TECHNOLOGIA W DZIEDZINIE WIDZENIA
Soczewki okularowe B.I.G. NORM Rodenstock, które stworzone zostały w oparciu o przybliżony model oka w procesie przefiltrowania ogromnych ilości złożonych zależności przy udziale Sztucznej Inteligencji (AI) stanowią krok naprzód w podejściu do produkcji soczewek okularowych i odejście od przestarzałej normy. Natomiast korzyści dla wzroku wynikające ze stworzenia dokładnego biometrycznego modelu oka B.I.G. EXACT przy użyciu pomiarów indywidualnych pacjenta wykonanych skanerem DNEye są wciąż niezrównane. Pokazują to zarówno badania naukowe ( Jeremias, K., Urech, D. (2013). "Von der Wissenschaft zur Praxis - und zuruck". DOZ 2013(2) 58.) jak i same inteligentne okulary biometryczne.
Wszelkie prawa zastrzeżone | Optyk Plucińska
Projekt i wykonanie