Soczewki do kontroli krótkowzroczności MYCON
DZIECI W CORAZ WIĘKSZYM STOPNIU SKUPIAJĄ SIĘ NA TYM, CO BEZPOŚREDNIO PRZED OCZAMI
Obecnie zamiast spędzać czas na zewnątrz, dzieci skupiają się na tym, co bezpośrednio przed nimi - na tablecie, komputerze lub zadaniu domowym.
Ta zmiana zachowania prowadzi do coraz wyższego poziomu krótkowzroczności wśród dzieci, zwanej również miopią.
W 2020 r. ponad jedna trzecia światowej populacji była krótkowidzami, co oznacza drastyczny wzrost w zaledwie dwadzieścia lat.
Naukowcy z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przewidują, że w roku 2050 krótkowzroczność będzie dotyczyła już 50% populacji na świecie, tj. 5 mld osób.
Już dzisiaj w literaturze naukowej coraz częściej spotykamy się z określeniem pandemicznego postępu w stosunku do wzrostu i rozwoju krótkowzroczności.
Postęp cywilizacyjny, a co za tym idzie cyfryzacja życia zmuszają nasze oczy do wytężonej, wielogodzinnej pracy w bliży na urządzeniach elektronicznych.
Krótkowzroczność dziecięca zwiększa ryzyko chorób oczu w dorosłości. Dzieci o krótkowzroczności wynoszącej od -3,00 do -5,00 dioptrii są ponad trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie jaskry - choroby, która może prowadzić do ślepoty.
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ JEST
CZĘSTO DZIEDZICZONA
Jeżeli jedno z rodziców jest krótkowidzem, ryzyko rozwoju krótkowzroczności u dziecka zwiększa się. Ryzyko to jest jeszcze wyższe, jeżeli oboje rodzice są krótkowidzami.
Dodatkowo miopia zwykle postępuje szybciej, jeżeli rodzice dziecka są krótkowidzami. Przy jednym rodzicu z krótkowzrocznością średni postęp miopii na przestrzeni 5 lat wynosi 2,04 dioptrii. Gdy oboje rodzice mają krótkowzroczność, średni postęp wynosi 2,59 dioptrii.
Prawdopodobieństwo wystąpienia miopii u dzieci sięga od 5 do 15% - jeśli żadne z rodziców nie jest krótkowidzem. Jeśli jeden z rodziców jest krótkowidzem, prawdopodobieństwo wzrasta i wynosi od 25 do 40%. Jeśli oboje rodzice są krótkowidzami, prawdopodobieństwo wystąpienia miopii u dzieci wyniesie aż od 35 do 60%.

ZWYKŁE SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE NIE SĄ STWORZONE DO KONTROLI POSTĘPU KRÓTKOWZROCZNOŚCI
ZWYKŁA SOCZEWKA JEDNOOGNISKOWA
Zwykłe soczewki jednoogniskowe korygują krótkowzroczność, zapewniając ostrość widzenia. Sposób, w jaki korygują miopię sprawia jednak, że na peryferiach soczewki światło pada za siatkówką.

Oznacza to, że zwykłe soczewki jednoogniskowe nie są stworzone do kontroli postępu krótkowzroczności.
Krótkowzroczność jest wynikiem nieco zbyt długiej gałki ocznej. Sposób, w jaki zwykłe soczewki jednoogniskowe korygują miopię, sprawia jednak, że na peryferiach soczewki światło pada za siatkówką. W przypadku niektórych dzieci oczy dostosowują się, a długość gałki ocznej zwiększa się, powodując dalszy postęp krótkowzroczności.

MYCON OD RODENSTOCK
Soczewki, które stworzono specjalnie do korekcji krótkowzroczności oraz zapewnienia ostrości widzenia przy jednoczesnej kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci.
Dzięki specjalnemu projektowi soczewki MyCon zapewniają ostre widzenie przez centralną część soczewki, zapobiegając niekontrolowanemu rozwojowi miopii u dzieci.
Soczewki MyCon korygują krótkowzroczność, jednocześnie zatrzymując wydłużanie się gałki ocznej i spowalniając postęp miopii. Soczewki MyCon odbijają światło na peryferiach, tak aby padało przed siatkówką. W ten sposób spowalniają wydłużenie gałki ocznej - co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego widzenia u dziecka.

Obszary peryferyjnego rozogniskowania w soczewkach MyCon znajdują się po bokach soczewki, zapewniając widzenie o maksymalnej ostrości. Obszary peryferyjnego rozogniskowania spowalniają postęp krótkowzroczności, jednocześnie nie zaburzając głównych obszarów widzenia w soczewce, które zapewniają ostrość widzenia.
Mimo że powodują rozmycie obrazu po bokach soczewki, horyzontalne obszary kontroli krótkowzroczności są kluczowe dla kontroli postępu miopii.

Niezależne badanie kliniczne dotyczące postępu miopii u dzieci rasy białej na przestrzeni 5 lat wykazało, że soczewki z kontrolą krótkowzroczności stworzone na zasadzie MyCon od Rodesntock są skuteczne w ograniczaniu rozwoju krótkowzroczności.

Wzrost gałki ocznej o zaledwie 1 mm ponad normę skutkuje błędem refrakcji o około -3,0 dioptrie. Spowolnienie wydłużania się gałki ocznej jest więc kluczowe, aby utrzymać jakość widzenia u dziecka.
