Soczewki MiyoSmart

Klaudia Plucińska • maj 29, 2023

MiyoSmart

MiyoSmart

Innowacyjne soczewki MiYOSMART pomagają skutecznie kontrolować krótkowzroczność. Są one dostępne między innymi w salonie Optyk Plucińska. Krótkowzroczność to wada, którą warto zacząć kontrolować jak najwcześniej, aby uniknąć problemów ze wzrokiem w późniejszych latach. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne urządzenie pozwalające na zdiagnozowanie miopii już w bardzo wczesnym stadium. Im szybsza będzie reakcja na zaburzenia widzenia, tym sprawniej przebiegnie zapobieganie dalszemu rozwojowi wady. Szacuje się, że w 2050 roku problem krótkowzroczności może dotykać nawet ponad połowę populacji, dlatego warto zadbać o wczesną diagnozę.


Czy krótkowzroczność jest wyleczalna?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która może się pojawić już w okresie szkolnym. Najbardziej intensywny wzrost gałek ocznych przypada na okres dojrzewania, dlatego warto w tym czasie zrobić badanie kontrolne u okulisty lub optometrysty. Szybkie wykrycie miopii pomaga zapobiec pogłębianiu się wady.  W naszym salonie wykonujemy badania obrazujące biometrię optyczną, co pozwala na określenie wzrostu gałki ocznej. Przy miopii jest ona wydłużona w osi przód–tył, a promienie świetlne koncentrują się przed siatkówką, zamiast na siatkówce. Krótkowzroczności nie da się wyleczyć, można jednak ograniczyć dalszy rozwój wady.


Co wskazuje na wadę wzroku u dziecka?

U małego dziecka niełatwo jest samodzielnie zauważyć problemy z widzeniem, jednak są pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że ma ono wadę wzroku. Umów wizytę u okulisty lub optometrysty, jeśli zauważysz u swojego dziecka poniższe zachowania:


  • oglądanie telewizji z niedużej odległości od ekranu,
  • unikanie zabaw wymagających skupienia wzroku przez dłuższy czas (w tym układania puzzli),
  • mrużenie oczu podczas patrzenia na oddalony obiekt,
  • problemy z koncentracją,
  • zezowanie,
  • nienaturalnie częste mruganie,
  • pocieranie oczu,
  • błędne ocenianie odległości,
  • nadwrażliwość na światło,
  • uskarżanie się na ból głowy.


Czy soczewki MiYOSMART są odpowiednie dla dzieci?

Soczewki MiYOSMART zostały opracowane specjalnie dla dzieci! Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów jesteśmy w stanie zdiagnozować krótkowzroczność u dzieci. Gdy rozpoznamy wadę wzroku, możemy dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Tradycyjne soczewki jednoogniskowe poprawiają jakość widzenia, lecz w niewielkim stopniu pomagają zatrzymać miopię. Z kolei soczewki MiYOSMART są skonstruowane w taki sposób, aby działały skuteczniej. Jeżeli Twoje dziecko potrzebuje okularów korekcyjnych, skorzystaj z pomocy profesjonalnej stylistki okularowej w salonie Optyk Plucińska. Pomoże ona dobrać idealne oprawki dla Twojej pociechy. Jeżeli chodzi o naszych najmłodszych klientów, wiemy, że niezmiernie ważna jest trwałość materiałów, z których zrobiono okulary. 


Stylistka okularowa podpowie Ci, jakie oprawki będą się stabilnie utrzymywać na nosie dziecka i nie spowodują u niego dyskomfortu. Nie każdy maluch będzie chętnie nosić okulary, lecz jest to bardzo istotna kwestia dla jego zdrowia, więc nie należy mu ustępować. Wczesne kontrolowanie krótkowzroczności i postępowania wydłużania się gałki ocznej umożliwia powstrzymanie rozwoju wady. Przy miopii należy nosić okulary przez cały czas aktywności. Osobom z wadami wzroku zaleca się regularne kontrole optometrysty, by móc obserwować progres i dokonywać ewentualnych modyfikacji mocy szkieł.


Co wyróżnia soczewki MiYOSMART?

Budowa soczewek MiYOSMART jest inna niż w przypadku typowych szkieł korekcyjnych jednoogniskowych, dzięki czemu z większą (o nawet 60%) skutecznością ograniczają progres krótkowzroczności. Innowacyjna konstrukcja soczewek MiYOSMART i użyta technologia wieloogniskowego rozogniskowania D.I.M.S. (ang. defocus incorporated multiple segments) wpływają na hamowanie wady wzroku.


Soczewka MiYOSMART ma dwie strefy:

  1. Optyczna strefa korekcji – jest umieszczona na środku; zapewnia najlepiej skorygowaną ostrość widzenia bez segmentów nieostrości.
  2. Terapeutyczna strefa optyczna – otacza strefę korekcji, a jej obszar strukturą przypomina plaster miodu. Segmenty krótkowzrocznego rozogniskowania w peryferyjnych częściach siatkówki nie stymulują oka do szybszego wzrostu.


Dziecko noszące soczewki MiYOSMART widzi wyraźnie, a rozwój jego oczu jest kontrolowany z użyciem technologii D.I.M.S. Jako że krótkowzroczność wiąże się z wydłużaniem gałki ocznej, należy zadbać o to, by możliwie jak najwcześniej zahamować ten proces i powstrzymać pogłębianie wady wzroku. W salonie Optyk Plucińska regularnie kontrolujemy krótkowzroczność. Zauważyliśmy, że systematyczne korzystanie z soczewek MiYOSMART jest wysoce skuteczne w leczeniu miopii.


Czym są soczewki Stellest?

Soczewki Stellest zostały zaprojektowane tak, aby hamować rozwój krótkowzroczności i zapewniać ostre widzenie w dali. Podobnie jak w przypadku soczewek MiYOSMART mają one dwie strefy: korekcyjną i kontrolną. Zastosowana w Stellest technologia H.A.L.T. (ang. highly aspherical lenslet target) korzysta z pierścieni wysoko asferycznych mikrosoczewek. To właśnie dzięki nim sygnał tworzy się przed siatkówką i chroni przed wydłużaniem gałki ocznej. Skuteczność hamowania rozwoju miopii przez soczewki Stellest jest podobnie wysoka jak w przypadku soczewek MiYOSMART. Oba typy są odpowiednie dla dzieci. Z uwagi na to, że krótkowzroczność zazwyczaj pojawia się już w okresie szkolnym, należy regularnie kontrolować wzrok dziecka od najmłodszych lat.


Jakie okulary do kontroli krótkowzroczności są najlepsze?

Przy zdiagnozowanej krótkowzroczności zazwyczaj dobierane są szkła rozpraszające (minusowe). Ich zadaniem jest rozpraszanie promieni świetlnych, które docierają do oka i nie skupiają się na siatkówce, lecz przed nią. Przy miopii gałka oczna staje się za długa w odniesieniu do mocy skupiającej rogówki i soczewki wewnątrzgałkowej. Bywa też, że rogówka jest zbyt gruba i wypukła. Osoby ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością mrużą oczy, gdy chcą wyostrzyć widzenie obiektu znajdującego się w dali. Właśnie od tego objawu wzięła się nazwa wady, ponieważ myopia (gr.) oznacza „mrużyć”.


Choć klasyczne szkła jednoogniskowe pozwalają na wyraźne widzenie dali, nie hamują one pogłębiania się krótkowzroczności. Zdecydowanie lepszym wyborem są soczewki MiYOSMART lub Stellest. Przy krótkowzroczności można także używać szkieł kontaktowych. Optycy i optometryści zalecają nowoczesne soczewki okularowe, ponieważ korekcja wzroku jest wówczas skuteczniejsza.


Co powoduje krótkowzroczność?

Przyczyny powstawania krótkowzroczności są nadal nie do końca poznane, jednak wiemy, co może powodować pogłębienie wady. Wśród czynników ryzyka wyróżniamy:


  • regularne spędzanie wielu godzin przy sztucznym oświetleniu,
  • częste wykonywanie zadań wymagających skupienia na obiektach umieszczonych blisko (na przykład ekran monitora, telefon, książka),
  • zbyt rzadkie spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • powikłania niektórych chorób.


Mity dotyczące krótkowzroczności

Choć aktualny stan wiedzy na temat wad i chorób oczu jest imponujący, wciąż można usłyszeć na ich temat wiele nieprawdziwych opinii. Wśród mitów związanych z krótkowzrocznością warto wymienić na przykład ten głoszący, że soczewki powinny mieć mniejszą wartość korekcyjną niż stwierdzona wada, aby oko „pracowało”. Źle dobrane szkła sprawią, że oczy będą się po prostu bardziej męczyć. Za słabe szkła nie pomogą, lecz pogorszą komfort widzenia , a przecież w noszeniu okularów chodzi o to, by ułatwiały nam funkcjonowanie najbardziej, jak to możliwe.

Okulary do monitora – dla kogo?
Autor: Klaudia Plucińska 04 Apr, 2024
Okulary do pracy przy komputerze - kto i kiedy powinien ich używać i jak mogą podnieść efektywność Twojej pracy? Odpowiedzi znajdziesz na naszym blogu!
30 Sep, 2023
Festiwal Wzroku to moc promocji i wydarzeń specjalnych, które potrwają u nas przez cały październik.
Autor: Klaudia Plucińska 29 May, 2023
Okulary biometryczne EXACT od Rodenstock już dostępne w naszym gabinecie! Więcej szczegółów na stronie - sprawdź już teraz i zadbaj o swój wzrok w nowoczesny sposób!
Autor: Klaudia Plucińska 29 May, 2023
ZEISS BlueGuard, profesjonalne okulary z powłoką antyrefleksyjną już dostępne w naszym salonie optycznym w Pajęcznie! Sprawdź i zadbaj o komfort pracy w okularach!
Share by: